Nechcete, aby Vám unikl zajímavý program?Klikněte ZDE

25. května 2013 konec anonymní peněženky Liberty Reserve

Jedna z nejpopulárnějších internetových peněženek, kterou využívalo velké množství lidí na celém světě, byla zastavena 25. května 2013. Důvodem zastavení je, že se firma se měla podílet na praní špinavých peněz v řádech miliard dolarů.
Úřady ve Španělsku, v Kostarice a ve Spojených státech zatkly pět lidí, mezi nimiž je zakladatel firmy Arthur Budovsky a jeho nejbližší spolupracovníci. Za praní špinavých peněz v oblasti drog a dětské pornografie k čemuž také využíval Liberty Reserve.

Liberty Reserve byl digitální platební systém, kde dochází k nekontrolovaným převodům peněz a není tedy možné sledovat transakce jako například v bankách a díky tomu byla LR mnohdy využívaná k praním špinavých peněz a dalším nelegálním činnostem.

Liberty Reserve bylo sice využíváno ve velkém k zločinům a krádežím počítačovými zločinci z celého světa a provozovatelé proti tomu nic nepodnikali. A hrála také např. roli v legalizaci výnosů z nedávné krádeže 45 milionů dolarů (zhruba 900 milionů korun) ze dvou blízkovýchodních bank.

Na druhou stranu Liberty Reserve také využívalo mnoho obchodů či brokerských firem a mnoho lidí tam mělo nemalé částky na obchodování na burze. Bohužel toto úřady asi moc netrápí, že ne každý dělal pomocí LR podvodné činnosti. Dá se předpokládat, že pád Liberty Reserve značně ovlivní některé věcí na internetu a může spustit i lavinu krachu některých firem jako mohou být některé směnárny a podvodných projektů jako jsou například hyipy.

Mnoho lidí zajímá jedna věc a to, jestli dostanou své peníze zpět. Pravda je ale taková, že pravděpodobnost získání peněz zpět je velmi malá a lidé mohou akorát doufat, protože Liberty Reserve nebyla žádná licencovaná peněženka a peníze na ní byly v podstatě jen čísla, které se směňovaly přes směnárny, řekněme pouze digitální měna.

 


Jak fungovala Liberty Reserve. (Zanechal jsem popis)
Liberty Reserve nepodporuje přímé vyplácení nebo dobíjení účtu pomocí běžného účtu Vaší banky. K vyplacení peněz na Váš běžný účet musíte využít některou z třetích stran (tzv. exchangers). Jelikož Liberty Reserve nepodporuje CZK, výplata probíhá buď v dolarech nebo v eurech. Při Výplatě nad 500 USD nebudete ani platit žádné poplatky za převod na CZK u Vašeho bankovního účtu. Účet u liberty reserve je více podobný bankovním účtům. Můžete si například pořídit platební kartu např. DWG Card. Na DWG Card si můžete poslat peníze z liberty reserve a pak s ní platit nebo vybírat peníze z bankomatu kdekoliv na světě.

Registrace

Na stránkách Liberty Reserve klikněte na „Create Account“. Zobrazí se stránka s první částí registrace. Všechna políčka vyplňte bez diaktritiky. Musíte vyplnit své jméno, příjmení, e-mail (2 krát pro potvrzení správnosti), bezpečnostní otázku (např. jméno matky za svobodna) a číselný kód z vygenerovaného obrazku (kliknutím na obrázek si případně vyžádáte čitelnější kód). Po potvrzení vyplněného formuláře se objeví přehled informací o Vašem účtu. Tyto informace si označte myší a zkopírujte třeba do textového souboru! Tyto informace Vám z bezpečnostních důvodů nebudou zaslány na e-mail. E-mailem Vám dorazí pouze číslo účtu. Pro dokončení registrace se musíte přihlásit.

Přihlášení provedete pomocí čísla účtu, které Vám přijde e-mailem, a hesla. Pokud se někdy budete přihlašovat z jiného počítače, dostanete se na obrazovku, kde budete požádání o zadání tzv. “Verification PIN“. Toto desetimístné číslo Vám přijde e-mailem. Po přihlášení musíte potvrdit, že Vaše uvítací zpráva je správná. Potom už jste přihlášení ve svém účtu a vidíte kolik máte na něm peněz apod. Jestliže chcete pracovat s účtem, klikněte na „Login PIN“ a dostanete se na hlavní stránku svého účtu. Při potvrzování plateb bude po Vás vyžadovaný tzv. „Master Key“. Toto 3 místné číslo je vždy zmíněno v popisu platby. 

Po dokončení celé registrace už můžete začít přijímat peníze. Poplatky za transakce jsou 1% z převáděné částky.

Vybírání peněz z účtu
Jak jsem již zmínil výše, Liberty Reserve nepodporuje přímé převody z a na Váš bankovní účet. Je k tomu potřeba využít služeb třetích stran, tzv. Exchangers(směnáren). U nás jsou hojně využívané služby Goldux a eCardone. A to z toho důvodu, že Goldux je ve Slovenštině a eCardone v Češtině.

Liberty Reserve náhled na web  ZDE