
Existuje opravdu účinná strategie, která zaručí dlouhodobé vyhrávání na ruletě ? Plus rozbor populární strategie Martingale.
05.05.2013 15:44
Vzhledem k tomu, že matematika a statistika dovednostních a hazardních her je jedna z mojich dlouholetých zálib, tak jsem se rozhodl napsat tento článek. Věřím, že bude přínosný a některým z vás třeba i pomůže ušetřit peníze a čas. V článku se dozvíte, jestli existuje účinný systém, či strategie, díky které je možné vyhrávat na ruletě z dlouhodobého hlediska.
Také trošku více nejen po matematické stránce rozepíši nejznámější, nejpoužívanější a zároveň nejkontroverznější nejen ruletní strategii nazývanou Martingale, které málo který a to nejen ruletní hráč odolá, nicméně mnoho hráčů moc myslí na peníze a zapomíná na selský rozum, který je pro tuto jednoduchou a zároveň velmi ošemetnou strategii potřebný.
Asi každý někdy klikl na nějakou reklamu, která slibovala snadné zbohatnutí pomocí internetu a následně byl přesměrován na stránku, kde prostředek ke zbohatnutí byla právě ruleta. Ano, takových reklam jsou mraky a velké množství internetových stránek, kde autoři tvrdí, že právě oni mají strategii, díky které budete opravdu vydělávat na ruletě, ale pozor, není všechno zlato co se třpytí a touha po penězích mnohdy zaslepí lidem smysl.
V dnešní době je možné hrát nejen ruletu živou, tedy v klasicky v kasínu, kde je krupiér, nebo ve většině případech pouze automatikcá ruleta. Ale velmi populární je online ruleta, která je pro hráče lákává, protože nemusí nikam chodit, ale mohou hrát z pohodlí domova a dokonce hru výrazně urychlit.
Vzhledem k tomu, že ruleta patří k těch nejznámějším hazardním hrám, tak předpokládám, že pravidla a to jak funguje asi většina zná. Pokud ale nevíte, tak na konci článku si můžete přečíst zkráceně pravidla rulety.
Na konci tohoto článku jsem přidal diskuzi, kde můžete napsat své zkušenosti a názory na ruletu.
Je možné v ruletě dlouhodobě vyhrávat ?
Přestože existují různé ruletové systémy a strategie, které se snaží faktor štěstí omezit a zvýšit vaši šanci na výhru, v dlouhodobém horizontu budete vždy ztrátový.
Na klasické ruletě s jednou nulou to je 1/37 vkladu. Kdybychom hráli ruletu bez nuly a procentuální zisky by zůstali zachovány, tak bychom byli z dlouhodobého hlediska na nule, řečeno ,,breake even". Ale vzhledem k tomu, že je tam nula, tak nám to trošku promíchá počty a to konkrétně tak, že každou sázku jsme v mínusu cca 2,7% a to ať vsadíme na číslo přímo a nebo třeba na barvu, sloupec atd. Pokud se podíváme pouze na to, kdyby jste sázeli pořád stejnou barvu tak to není 50 na 50 , ale procentuálně je to 18/37 = a to je 48,6 % a to právě díky nule.
Takže pokud například sázíte vždy 1 000 Kč, tak dlouhodobě ztratíte přibližně 27 Kč v každé točce. To znamená předpokládaná hodnota (EV) každé sázky za 1 000 Kč je - 27 Kč. Není důležité, jestli 10x po sobě prohrajete a nebo vyhrateje, ale jedná se dlouhodobou hodnotu. Proč tedy sázet, když víme, že dopředu dlouhodobě to bude ztrátové.
To jestli budeme v zisku a jak dlouho budeme vyhrávat a nebo kde prohrajeme, je způsobeno pouze vlivem variance, takže lépe řečeno dílem náhody. Nicméně z dlouhodobého hlediska má ruleta matematickou výhodou a to právě díky nule a hra pro nás bude vždy dlouhodobě ztrátová a to bez ohledu na to, jakou strategii budeme používat.
Nejznámější strategie Martingale:
Je opravdu mnoho různých systémů, které je možné uplatnit při hře, například Fibonacci sequence, Labouchere, D’Alembert systém a mnoho dalších, ale takovým nejznámější a nejvíce diskutovaným, využívaným a zároveň velmi ošemetným je systém zvaný Martingale, kterému málo kterých hráč někdy odolá.
Martingale je strategie sázení v hazardních hrách (nemusí být jen ruleta), kde se v případě výhry hráči jeho sázka zdvojnásobí (např. sázení na barvu v ruletě). Ale je možné se s tím také setkat ve sportovním sázení, či dokonce na Forexu, kde využívání Martingale je nevhodné stejně jako u rulety a nebo kdekoliv jinde.
Martingale spočívá ve zdvojnásobení vsazené částky v případě prohry v minulém kole. V případě výhry se tak hráči jeho prohrané peníze vrátí zpět ještě s původní vsazenou částkou navíc.
Ačkoliv strategie vypadá lákavě, ve skutečnosti by byla výhodná pouze za předpokladu, že by sázející disponoval nekonečně velkými prostředky.
Jinak je z matematického hlediska strategie pro hráče vždy nevýhodná, a to tím více, čím déle hraje. Rychlý exponenciální růst nutných sázek v případě po sobě jdoucích proher totiž vede k bankrotu hráče, který vlastní jen konečné prostředky.
Navíc systém naráží na řadu praktických problémů, jako je horní hranice povolených sázek, které jeho užití ještě více omezují. Někteří hráči si také myslí, že když počkají na nějakou sérii po sobě jdoucích barev, tak že jim to nějak pomůže. Na obyčejné ruletě, která se řídí matematickou pravděpodobností, tak není až tak výhodné se domnívat, že pokud padne červená 8x po sobě, že po deváté padne s jinou pravděpodobností, v tom je ruleta zcela chladná a každé nové zatočení nezávisí na předchozím.
Protože variance nezná historii. (Pokud nevíte, co znamená slovo variance, přečťete si článek, který jsem psal na toto téma v katerorie články)
Jednoduše řečeno, pokud padne například červená barva 10x po sobě, tak další ,,točka" tak pravděpodobnost, že padne opět červená je stejná jako u první, takže 48,6 %. Zkrátka to co padlo před tím, nehraje žádnou roli na to, co padne poté.
Pro příklad, pokud bychom začali sázet od jednoho žetonu a padla 10x v řadě špatná barva, tak naše další sázka bude 1 024 žetonů. A pokud k tomu přičteme i žetony, které už jsou také vsazené a prohrané, tak zjistíme, že riskujeme 2 045, abychom měli zisk pouze 1 žeton a do takových situací nás Martingale dostává. Navíc limity rulety už by s největší pravděpodoboností další sázku nedovolily.
Někdy se uvádí, že důvodem omezení sázek v kasinu je právě omezení hráčů hrajících martingale, nicméně předpoklad, který za tím stojí, je chybný. Takový hráč nemá z dlouhodobého hlediska žádnou matematickou výhodu oproti jiným systémům sázení či dokonce proti naprosto náhodnému pokládání sázek.
Čím více her odehrajeme, tím je větší pravděpodobnost že se setkáme s delší řadou po sobě jdoucích čísel stejné barvy po sobě jdoucích.
Pokud bychom se podívali na celý systém Martingale podrobněji a více v číslech, tak zjistíme reálné možnosti výher a proher.
Použiji tedy příklad, který se mi líbí z jedné knihy..
,,Předchozí úvahy byly založeny na hledání očekávané hodnoty výhry či prohry, tedy vztahu mezi tím, jaká je pravděpodobnost, že prohrajeme, a kolik v tom případě prohrajeme. Můžeme k problému přistoupit i odjinud a ptát se, jaká je pravděpodobnost, že užitím martingalu nezbankrotujeme dříve, než zdvojnásobíme částku, s kterou jsme do kasina přišli.
Vezmeme-li v úvahu stejné podmínky jako výše, můžeme se ptát, jaká je pravděpodobnost šesti po sobě jdoucích proher, když sázíme jen na červenou/černou či sudou/lichou.
Ačkoliv pravděpodobnost šesti po sobě jdoucích proher ze šesti roztočení je vcelku malá (2.1256%), s rostoucím počtem roztočení stoupá velmi rychle.
- Při 68 roztočeních je šance 50.3% , že prohrajeme šestkrát v řadě.
- Při 150 roztočeních je šance 80.6% , že prohrajeme šestkrát v řadě.
- Při 250 roztočeních je šance 95.3% , že prohrajeme šestkrát v řadě.
Abychom zdvojnásobili naši původní částku 6 300 Kč s tím, že náš první vklad je 100 (jako výše), potřebovali bychom minimálně 63 roztočení (v extrémně nepravděpodobném případě, že bychom všech těchto 63 roztočení vyhráli napoprvé), maximálně 378 roztočení (ve stejně nepravděpodobné variantě, že vyhráváme každé kolo právě až při 6 roztočení).
S velkou pravděpodobností budeme potřebovat pro zdvojnásobění částky kolem 150 roztočení. Nicméně již při 150 roztočeních máme pravděpodobnost šesti po sobě jdoucích proher 80.6% (viz výše)"
Článek o testování ruletního systému Martinge si můžete také přečíst zde v tomto článku.
Klasické sázení na červenou a černou můžeme nahradit i jinými hrami. Limitní případ nastává např. při házení mincí, kde mají obě dvě strany stejnou pravděpodobností hodnotu a pravděpodobnost prohry je tak stejná jako výhry (platíme-li za výhru dvojnásobek vsazeného, jedná se tedy o spravedlivou hru, tedy s pravděpodobností 50 na 50, což u rulety není ). U příkladu s mincemi je při 150 roztočeních šance, že prohrajeme šestkrát za sebou, 70.7%, což je nižší než rulety. V jakékoliv hře, kde je pravděpodobnost prohry větší než 50%, je tedy i tato hodnota logicky vyšší. Úvahy v příkladu výše, byly založeny na pouze šesti po sobě jdoucích prohrách. Ve větších kasinech lze sázet i větší částky a mohli bychom naše sázky po prohře zdvojnásobovat i vícekrát. Bez ohledu na to však pravděpodobnost zdvojnásobení naší částky dříve, než zbankrotujeme, zůstává stejná. Musíme totiž sice prohrát vícekrát než šestkrát v řadě, aby došlo k bankrotu, zrovna tak ale musíme hrát déle, abychom naše peníze zdvojnásobili.
Problém je v hlavě:
Obecně lidé chtějí vydělat peníze rychle a snadno. Ruleta stejně jako další hazardní hry vzbuzují v lidech myšlenku snadno získaných peněz a společně s adrenalinem hra dokáže některé typy lidí snadno pohltit.
Problém je v tom, že často lidem peníze zatemní mozek a přestanou přemýšlet. Někteří jdou hrát s tím, že opravdu věří, že mají systém, díky kterému budou vydělávat peníze. Jiní zase to zkouší a říkají si, co když opravdu bude tato strategie fungovat a vydělávat peníze.
Asi každý někdy zaslech známé pořekadlo ,,štěstí začátečníka" a tím to mnohdy opravdu začíná. Někdo vyhraje peníze a to se mu zalíbí a tak chce samozřejmě znovu hrát, ale problém je v tom, že štěstí se dříve nebo později proti každému otočí.
Díky těmto faktů může vzniknout gamblerství, což je chorobná závislost na hraní hazardních her a je považováno za psychickou závislost na lákavé představě rychlého zisku peněz. Mnozí hráči získávají závislost na hře a když prohrávají, tak pokračují dále ve hře s myšlenkou toho, aby získali prohrané peníze zpět a vytvářejí tak bludný kruh.
Závěr
Jak řekl Albert Einstein „V ruletě nemůžete nikdy vyhrát, leda byste ukradli peníze přímo ze stolu,“
Díky ruletě vydělává pouze majitel rulety, tedy kasino a nebo online herna, pak člově který prodává nějaké návody, které stejně nefungují a poslední řadě affiliate partneři, kteří získávají profit z prohry doporučených hráčů.
Pozor na prodejce ruletních systémů:
Nenechte se ovlivnit žádnými návody, sliby a ani velmi důvěryhodně vypadajícími prodejci, kteří mohou nabízet i osobní schůzku, kde systém zaučí, může se jednat o schopné manipulátory, kteří působí velmi důvěryhodně.
Vždy se jedná podvodníky, lháře a manipulátory, nebo nemocné gamblery, kteří si opravdu někdy myslí, že ruletu poráží. Mohou se objevit také typy prodejců, kteří tvrdí, že používají mechanické způsoby, ale jedná se většinou o systémy, které jsou nastaveny tak, aby člověk hrál opatrně a tím snižují rychlost případné ztráty, každopádně jsou to systémy nastavené na varianci, kde stejně z dlouhodobého hlediska nikdo v plusu neskončí.
Ruletu je tedy možné pojmou jaká zábavu, či adrenalinové odreagování a vždy si vyčlenit pouze určité částky na prohry, ale nejlepší řešení je, ruletu vůbec nehrát.
Základní informace o tom, jak funguje ruleta pro ty, kteří vůbec neznají princip.
Základní informace o ruletě
Ruleta je hazardní hra, jejíž název je odvozen z francouzského slova roulette, které znamená malé kolo. Základ rulety tvoří otáčivé zařízení, které se skládá ze dvou soustředných kol. Větší z nich je nehybné, menší se otáčí a je rozděleno na 37 (u francouzské rulety) nebo na 38 obarvených a očíslovaných dílů (u americké rulety). Během hry posílá krupiér kuličku po vnějším kole proti směru rotace menšího kola. Po chvilce kulička zpomalí a přejde do menšího kola, kde se usadí v jedné z třiceti sedmi částí.
Rozdělení rulety
U francouzské rulety je hrací kolo rozděleno na 37 dílů, 36 z nich je očíslováno od 1 do 36, ale tato čísla nejdou přesně za sebou. Polovina čísel má červenou a druhá polovina černou barvu. Jedinou výjimku tvoří číslo nula, to má zelenou barvu (u francouzské rulety). U americké rulety je navíc ještě přidán osmatřicátý díl, kterým je zelená dvojitá nula.
Ruletu je možné hrát v kasínech s krupiérem a nebo na internetu, kde je automatická ruleta a nebo dokonce je možné hrát online ruletu přes internet s live kamerou v kasínu a jednoduše uzavírat sázky přes internetové kasíno.
Možností sázení
Možné uzavírat různé typy sázek v nebo je různě kombinovat. Každá ruleta má svoji minimální sázku na jednu sázku a také maximální celkovou sázku v jednom kole.
Je možné sázet tzv. vnitřní sázky, to pokud chcete vsadit na čísla přímo uvnitř hracího pole a to :
Přesná - Jedno číslo = Zvolíte jedno číslo od 0-36 - Zisky 35 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 360Kč(čistý zisk 350Kč)
Rozdělená - Jakákoliv dvě čísla = Zvolíte čáru mezi dvěma čísly, např. 0,1, 35,36 apod. - Zisky 17 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 180Kč(čistý zisk 170Kč)
Na uličku - Pokrývá tři čísla = Lze umístit průsečík čár, např. 0,1,2, 0,2,3 apod. - Zisky 11 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 120 Kč (čistý zisk 110 Kč)
Rohová - Jakákoliv čtyři čísla = Označením průsečíku čtyř čísel např. 2,3,5,6 apod. - Zisky 8 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 90Kč(čistý zisk 80 Kč)
Na řadu - Pokrývá dvě sázky na uličku = Kombinace dvou uliček - Zisky 5 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 60Kč(čistý zisk 50 Kč)
A vnější sázky: můžete si také vsadit mimo hrací pole:
Sloupec - Jeden ze tří řad z dvanácti čísel = Pole označení ,, 2 to 1" - Zisk 2 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 30 Kč (čistý zisk 20 Kč)
Tucet - Jeden ze tří polí z dvanácti čísel = Pole označené ,, 1st 12" ,,2nd 12" ,,3rd 12" (1-12,13-24,25-36), Zisk 2 ku 1,
při sázce 10Kč bude výhra, 30 Kč (čistý zisk 20 Kč)
Vysoká / nízká - Vysoká čísla (19-36) Nízká čísla (1-18) = Pole ,,1 to 18" ,,19 to 36" , Zisk 1 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 20 Kč (čistý zisk 100 Kč)
Barva - Černá nebo červená čísla - Sázka na černé a nebo červené pole, Zisk 1 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 20 Kč (čistý zisk 100 Kč)
Lichá/sudá - Sázka na sudé nebo liché číslo (Even, Odd), Zisk 1 ku 1, při sázce 10Kč bude výhra, 20 Kč (čistý zisk 100 Kč)
V diskuzi níže můžete přidat svůj názory a nebo zkušenosti s ruletou.
—————
Diskuze, názory, zkušenosti
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————