Doporučuji si založit učet u Fortuny, kde dostanete hned 100 Kč na sázení plus bonus do výše 3 000 Kč.

Základy kurzového sázení

Základem kurzového sázení je odhadnout výsledek (většinou sportovní) události, na kterou je sázkovou kanceláří vypsaný kurz, jenž odráží podle bookmakerů pravděpodobnost na úspěch této sázky. Své tipy podpoříte peněžitou sázkou, která se v případě úspěchu násobí celkovým kurzem na tiketu.

 

Jak se tvoří kurz

Jednotlivé kurzy odrážejí, jakou dává bookmaker sázkové kanceláře naději dané události. Jako imaginární příklad si můžeme vzít pražské fotbalové utkání Sparta-Plzeň. Bookmaker si myslí, že Sparta zvítězí na 60 procent, na 25 procent podle něj bude remíza a vítězství Plzně je pravděpodobné jen z 15 procent. V „ideálním světě“ se pak výsledné kurzy vypočítají následně: vítězství Sparty: 100 : 60 = 1,66, remíza: 100 : 25 = 4 a výhra Plzně: 100 : 15 = 6,66. Sázkové kanceláře si však nechávají k dobru určitou marži, kterou společně s manipulačními poplatky snižují riziko výsledné ztráty. Pokud je u zápasů například marže 10 procent, tak se kurzy u našeho modelového příkladu počítají takto: 90 : 60,  90 : 25 a 90 : 15. Jednoduše na každém si nechají 10% zisk z jejich pohledu pravděpodobnosti.

Vysvětlím ještě jednou. Bookmaker odhadne zápas na procenta, které  pak převede na kurz. Např. bookmaker událost odhadne na  55% - 30% - 15%... 55% = výhra domácích, 25% = remíza a 20% = výhra hostů. Po přepočtu na kurzy 1.81 - 3.33 - 6.66
Vypočítáno : Odhadovaný kurz = 1 / pravděpodobnost * 100

Jak je možné sestavit tiket

Můžete vsadit pouze na jedno utkání, kdy budete vyplaceni podle kurzu, který si zvolíte, ale můžete také vsadit na jeden tiket více zápasů, kdy se kurzy mezi sebou násobý. Pro nás je to výhoda, že v případě správných tipů vyhrajeme více, ale pokud jeden z tipu na tiketu nevyjde, tak prohráváme celou sázku. Například se rozhodneme vsadit ne dvě fotbalová utkání.: Arsenal – Chelsea a Sparta Praha – Plzeň. Věříte vítězství domácích favoritů, takže budete riskovat 1 000 korun . Řekněme, že na vítězství Arsenalu byl vypsaný kurz 2 a na vítězství Sparty kurz 1,5. Kurzy jednotlivých zápasů na tiketu se mezi sebou násobí. Celkový kurz je tedy 3. Oba zápasy dopadly podle vašich představ, takže vaše výhra je 3 ×1 000 = 3 000 Kč. Do hry jste investovali 1 000 Kč, čistá výhra tak činí tedy 2 000 Kč. Obyčejně v sázkové terminolgoii znamená sázka 1 - výhra domácí, sázka 0 remíza, sázka na 2 - výhra hostů. V případě sázky pouze na první zápas za 1 000 Kč je výhra 1 500 Kč a čistý zisk 500 Kč. Pokud nemůže utkání skončit remízou, tak je k v nabídce pouze 1 a 2. Ale v online sázení je možné často označit pouze tým, který vyhraje. Vždy je vše velmi přehledné, takže to pochopí každý.

Kurzové sázky ale nejsou jen doménou sportovních událostí. Sázet se dá skutečně takřka na cokoliv. Sázkaři si můžou například tipnout, jak dopadnou volby, kdo vyhraje Oskary či který z amatérských zpěváků ovládne soutěž Superstar a mnoho dalších kuriozních sázek. Které jsou mnohdy výhodné pro experty z deného odvětví, protože bookmakeři zde mohou dělat více chyby.

 

Pojmy kurzového sázení

Americký kurz = může být kladný nebo záporný podle toho, jestli čistý výnos (výhra mínus vklad) při výhře je menší nebo větší než vklad. Hodnota kurzu udává výši vkladu pro zisk 100 jednotek (dolarů)

Asian Handicap = Asijský handicap (AH) je způsob sázení, který vznikl v Asii. Handicap znamená, že jeden z týmů dostane virtuální náskok (nebo ztrátu) několik bodů (např. -0.5, +0.5). Pokud sázíte tento tým v handicapu, musí vyhrát o tolik bodů (gólů), kolik činí handicap.

Back = sázení na výhru, opakem je Lay. Termín Back se používá na sázkových burzách.

Banker = sázka, kterou chcete mít na každé kombinaci systémové sázky (tzv.KOMBINÁTORY)

Bet = sázka (betting = sázení)

Bonus = Nejčastěji je u sázení slovo bonus spojováno s vytvořením nového účtu u sázkové kanceláře. Bonus může být vstupní, to znamená, že dostanete nějaké peníze k prvnímu vkladu peněz na účet. Další variantou bonusu je sázka zdarma, kterou dostanete opět k prvnímu vkladu.

Bookmaker (Bookie) = sázková kancelář přijímající kurzové sázky

CVC2 = Card Verification Code se používá jako bezpečnostní opatření při internetových platbách kreditní kartou. Tento kód se skládá ze tří číslic, které najdete na zadní straně vaší kreditní karty. Pokud zde kód nenajdete, obraťte se na vaší banku.

Dvojitá šance = sázka na neprohru týmu, někde označená jako 1X,X2 nebo také 10 a 02

Favorit = papírově silnější tým

Jednoduchá sázka = nejjednodušší typ sázky na jednu sázkovou příležitost, může mít 2 nebo 3 možné výsledky

Kombinovaná sázka = sázka na více sázkových příležitostí. Výsledný kurz kombinované sázky je násobkem všech sázek.

Kurz = kurz na sázkovou příležitost Kurzy jsou uváděny ve více formátech (decimální - v nabídce je u drtivé většiny kanceláří, americký - používá se v USA a zlomkový používají anglické kanceláře

Lay = sázení na nevýhru, tzn. pod touto sázkou sázíte remízu či prohru týmu, opakem je Back. Termín Lay se používá na sázkových burzách.

Live sázka = sázka uzavřená během zápasu

Money management = pokud chcete na sázení vydělávat, musíte si vytvořit vlastní strategii vkladů zvanou money management a tou se bez výjimek držet v dobách dobrých i zlých.

Odd = viz. Kurz

Outsider = papírově slabší tým

Over = Over sázka znamená, že padne více než určitý počet bodů. U fotbalu, hokeje, házené, baseballu a dalších míčových sportů to je počet gólů. Např. u fotbalu Over 2.5 je sázka, která je výherní v případě, že padne více než 2,5 gólu (tj. 3,4,5 atd.) Pokud padne 0-2 góly, sázka je proherní. Můžete se také setkat se sázkou OVER 3, v takovém případě je sázka výherní jen pokud padne 4 a více branek. Pokud padnou jen 3 góly, sázka je VOID a vrací se vklad.

ROI = ROI je návratnost investic vyjádřená v procentech (Return On Investment), počítá se podle rovnice ROI = (vyhrano - vsazeno) / vsazeno

Rollover = suma sázek, které je potřeba vsadit. Používá se u bonusů, např. bonus rollover 5x znamená 5x vsazení celé částky bonusu

Spread = termín používaný na amerických webech, má stejný význam jako handicap, což je virtuální náskok některého z týmů

Stake = částka nebo počet bodů, které vsadíte na zápas. Na většině sázkařských fór a stránek najdete vklady vyjádřené v bodech na stupnici 1-10, přičemž 1/10 znamená nejnižší vklad a 10/10 nejvyšší vklad.

Surebet = Tzv. jistá sázka - je to kombinace sázek, při kterých budete v zisku nezávisle na výsledku zápasu. Ano, i toto je v sázení možné. Občas se stane, že sázkové kanceláře vypíšou rozdílné kurzy a při vhodné kombinaci vkladů na tyto kurzy vyděláte v každém případě.

Under = Under je sázka na počet bodů v zápase, že padne nižší počet bodů než je vypsaná hranice. Např. sázka na Under 2.5 u fotbalu je výherní v případě, že v zápase padlo 0-2 gólů.

Underdog = Tým nebo hráč, o kterém se předpokládá, že prohraje. Jinak řečeno outsider.

Value = hodnota kurzu se určuje na základě pravděpodobnosti sázkové příležitosti. O sázení na hodnotu se dočtete v článku

Wager = americký název pro sázku

Yield = zisk/ztráta z vkladu vyjádřeno v procentech
Yield = ( vyhrano / (vsazeno /100) ) - 100