Affiliate programy patří mezi oblíbené způsoby internetového vydělávání.

19.09.2013 17:29

 

Affiliate marketing (též je nazýván partnerský marketing nebo provizní systém) je velmi oblíbený a moderní systém odměňování, který používá v této době řada internetových firem. Jedná se například o různé eshopy, které nabízejí hmotné produkty od knížek přes elektroniku až po oblečení. Stejně tak společnosti, které nabízejí služby nebo info produkty. Partnerský program nabízí téměř všechna internetová kasina, sázkové kanceláře, pokerové herny a brokeři. Pro společnosti je affiliate marketing výhodný způsob propagace výrobků či služeb a pro affiliate partnery je to zase způsob, jak mohou vydělávat zajímavé částky, aniž by platili nějaké poplatky, protože vstupy do partnerských programů bývají zdarma.

Co je to affiliate program?

Jde o systém založený na propagaci produktu či služby určité firmy prostřednictvím affiliate partnerů. Podstata spolupráce spočívá v tom, že pokud affiliate partner doporučí zákazníka, který uskuteční nákup a firmě tudíž vytvoří zisk, firma se s affiliate partnerem následně o tento zisk dělí. Spokojená je tedy firma, protože prodala, i zákazník, protože koupil. Stejně tak partner, protože získal provizi z uskutečněného prodeje. 

 

Pro koho jsou affiliate programy vhodné?

Registrace do affiliate programu bývají zdarma a zapojit se může každý. Ne vždy je uzavření partnerství možné. Existují affiliate programy, kde je potřebné splnit určité podmínky, například vlastnit webovou stránku s určitou návštěvností, která má souvislost s produkty, jež firma nabízí. Poté co se zapojíte do affiliate programu, dostanete k dispozici propagační materiály. Jedná se například o bannery či váš speciální link, který lze přidat jako odkaz do textu nebo jej šířit přes sociální sítě či poslat emailem své databázi.
 Affiliate programy bývají oblíbené u majitelů webových stránek, kteří si mohou na svoji webovou stránku umístit například reklamní banner. Nejefektivnější bývá, když se slučuje obsah webových stránek s produktem. Například pokud vlastníte web, kde píšete o módě, je vhodné mít na webu odkazy na obchody s oblečením. Pokud máte stránku o vzdělávání a osobním rozvoji, tak se nabízejí odkazy na affiliate kurzy či související nástroje, ebooky, knížky apod.. 

 

Jak se pozná, kdo zákazníka doporučil ?

Každý partner, který vstoupí do affiliate programu, dostane své ID, které slouží coby identifikace, odkud zákazník přišel. Každý partner má tedy svůj unikátní kód, který obyčejně bývá hned za lomítkem url odkazu webových stránek. Pokud se jedná o banner, tento kód je skrytý přímo v html. Pokud tedy někdo vstoupí přes váš odkaz na stránky a něco si zakoupí, získáte provizi. Velkou výhodou řady affiliate programů je, že zákazník nemusí nakoupit hned, ale i později, protože tento vstup na stránky se každému uloží v počítači do cookies. Pokud  se zákazník na stránku vrátí třeba další den, získáte provize z prodeje, protože poprvé na tento web vstoupil právě díky vašemu odkazu. Platnost cookies bývá různá. Například dva měsíce, ale může trvat klidně i déle, to už záleží na konkrétních podmínkách affiliate programu. Téměř v každém affiliate programu máte k dispozici jakousi svoji virtuální kancelář, kde máte nejen propagační materiály, ale také můžete sledovat, kolik lidí vidělo váš odkaz či kolik lidí na něj kliklo. A v neposlední řadě také uskutečněné prodeje a výše provizí, kolik jste vydělali..

 

Kolik je možné vydělat:
Záleží na vás, protože v affiliate nejsou žádné limity. Jde o to, co propagujete a jakým způsobem to děláte. Obecně nejnižší provize bývají u produktů typu elektroniky apod. To může být v řádu několika procent z prodeje. Například 3%, a o nic více to nebývá ani u dalších hmotných produktů.  Naopak nejvyšší provize bývají v info produktech, například videokurzy, ebooky, kde můžete získávat až 40% provize. A pokud máte emailovou databázi, kde s lidmi máte určitý vztah, můžete pomocí jednoho odeslaného emailu vydělat zajímavé 

peníze.  Celkem vysoké provize také nabízejí hazardní společnosti, například sázkové kanceláře či  internetová kasína. Zde jsou affiliate partneři odměňováni, pokud  doporučený hráč přijde o peníze. Odlišný partnerský program mají pokerové herny, protože na rozdíl od sázkových kanceláří neplatí, pokud hráč ztratí peníze, ale partner dostává peníze z poplatků, které člen zaplatí. Takže jde pouze o to, aby hodně hrál. A čím více hraje, tím více získává partner peněz. Není důležité, jestli hráč dlouhodobě vyhrává nebo prohrává. Nicméně je třeba si uvědomit, že propagovat sázkové kanceláře nebo pokerové herny je již v rozporu s loterijním zákonem, a pokud byste na webovou stránku dali odkaz, tak můžete brzy očekávat dopis o porušování zákonů a upozornění na vysoké pokuty. Toto je dost monitorováno organizací, která dohlíží na dodržování loterijního zákona v ČR. Týká se to společností, které nemají licenci k provozu hazardních her v ČR, což je v podstatě většina krom několika málo výjimek. Navíc tyto společnosti už si své affiliate partnery často vybírají; většinou musíte vlastnit navštěvovaný web se související tematikou. Další věc je také, že provozovat takové affiliate programy není příliš seriózní, protože vydělávat na tom, že někdo přichází o peníze, není ideální.

 

Podobný je také CPA marketing.
Existuje ještě možnost propagace, která se nazývá CPA. Některé firmy totiž nabízejí partnerský program s tím, že se dělí o zisky až ve chvíli, kdy zákazník nakoupí. A jiné firmy nabízejí už provizi za konverzi - a právě tomu se říká CPA, což je zkratka pro Cost Per Action. Společnosti, které nabízejí partnerský program založený na CPA, své partnery odměňují na základě poskytnutí kontaktu na člověka. Může to být například registrace do formuláře. CPA je oblíbený hlavně v online herním průmyslu, kdy herní společnosti platí CPA partnery za to, že se hráč zaregistruje do nějaké hry, kterou lze hrát zdarma. CPA nabízí dokonce i ty nejhranější hry na světě, třeba World of Tanks. CPA partnerství také nabízejí některé společnosti, které půjčují peníze nebo řeší refinancování,  a též ty, co nabízejí elektřinu, plyn apod. Jde o to, že tyto firmy mají spočítáno, kolik lze průměrně vydělat na jednom kontaktu, a podle toho přizpůsobí nabídku pro své partnery. 

 

Kde najdete affiliate programy?
Kdybyste chtěli propagovat v zahraničí, tak na Clickbank najdete mnoho nabídek, ale vzhledem k tomu, že většina z vás se zřejmě bude zaměřovat na ČR, tak například na eSpoluprace najdete několik stovek nabídek, a to jak s odměnou za prodej, tak s odměnou za konverzi. Celkem zajímavý partnerský program také nabízí Kurzy pro radost, kde je provize 30% a máte k dispozici desítky různých videokurzů. 
 
Ebook jak na affilaite marketing
Zajímavý ebook vytvořil Michal Mojgot, kde se dozvíte, jak vydělávat pomocí affilaite marketingu. Elektronická kniha obsahuje:
- Jak postupně vyrůst z malého affiláka ve velkého
- Jak dosáhnout vysokého příjmu a udržet si ho
- Jak vyrobit konverzní affiliate web
 

 

Některé affiliate programy, kde můžete vydělat peníze:

Kurz pro radost - více popisuji zde

PokerStrategy - více popisuji zde

 

Pokud máte nějaké připomínky a nebo otázky, tak mě kontaktujte.

—————

Zpět


Máte dotazy ?