Napsáno 30.9.2013

Sportovní kurzové sázení


Kurzové sportovní sázení je pro mnoho lidí koníček, kterým si člověk doplňuje svůj zájem o sportovní dění a společně s adrenalinem může přinášet určité odreagování. 

Pro některé lidi ale sázení není pouze zábavou, ale je to pro ně příjem peněz, který může být i obživou. A takových lidí je v ČR možná několik tisíc.

Tento článek jsem napsal, aby si lidé vůbec uvědomili, jak mohou být dlouhodobě profit, protože pokud se nebudete řídit trošku matematikou, tak není vůbec důležité jak moc sportu rozumíte. Vlastně existuje mnoho lidí, co sportu rozumí dobře, ale stejně dlouhodobě prohrávají, protože mají špatné myšlení a pokud chce člověk opravdu být ziskový, tak musí přemýšlet správně. 

Kurzové sázení je v podstatě takový druh investice, který je velmi oblíbený na celém světě a najde se asi minimum lidí, kteří si někdy na něco nevsadili a nebo je to alespoň nelákalo. 

Kurzové sázky ale nejsou jen doménou sportovních událostí. Sázet se dá skutečně takřka na cokoliv. Sázkaři si můžou například tipnout, jak dopadnou volby, kdo vyhraje Oskary či který z amatérských zpěváků ovládne soutěž Superstar a mnoho dalších kuriozních sázek. Které jsou mnohdy výhodné pro experty z deného odvětví, protože bookmakeři zde mohou dělat více chyby.

 

Výhody internetového sázení:

Sázení v kamenných pobočkách už pomalu vyšlo z módy a do popředí se dostává online sázení, které má řadu výhod. Člověk nemusí nikam chodit, ale jednoduše se přihlásí do svého účtu u sázkové kanceláře prostřednictvím internetu, kde následně uzavírá sázky. Takže nejen, že nemusí nikam chodit, ale také většinou má i lepší přehled a událostech a kurzech, či si rovnou může rozkliknout tabulky a nebo poslední zápasy týmů. Navíc sázky na internetu jsou bez manipulačního poplatku. Zajímavým typem sázek, které je možné uzavírat prostřednictím internetového sázení jsou live sázky.

 

Live sázky:

Celkem velký zájem vzbuzují sázky v průběhu sportovních utkání, kde je možné sázet na mnoho věcí od počtu gólů až po to, kdo bude kopat příští roh a nebo vhazovat aut. Kurzy se mění v průběhu utkání a sázkař může na základě mnoha faktorů a sázkaři mohou kdykoliv uzavřít sázkuA to přináší pro sázkaře nejen zábavu, ale také možnost hledat výhodné sázky pokud třeba daný zápas sledují. Například hraje se fotbal, kde po dobu 90 minut je možné sázet v průběhu utkání. Na základě obrázku hry, zda je ofenzivní či defenzivní můžete lépe odhadovat počet gólu. Třeba - 2,5 a + 2,5 , tyto kurzy samozřejmě postupně mění. Zápas začne za stavu 0:0 a s každou bezbrankovou minutou kurz na to, že padne méně jak 2,5 gólů klesá a kurz že padne více jak 2,5 (tedy alespon 3) naopak stoupá. Můžete se rozhodovat na základě aktivity týmů, kdo by mohl kopat příští roh a nebo který tým vstřelit branku apod.

Tip strategie na live sázky:

Je opravdu mnoho možností, kdy se dá hledat value. Ale jako vhodná strategie může být například, když si vsadíme před zápasem na to, že padne v utkání -2,5 branek (pokud je vysoký kurz, například alespon 1,9 a více) V první minutách už tento kurz začne klesat a naopak kurz na + 2,5 začne stoupat a například v 10 minutě už se může vyplatit sázka na opačnou možnost tedy na to, že v utkání padne více jak 2,5 branek.Takto si utkání pojistíme a zisk pro nás bude v obou případech. Samozřejmě za předpokladu, že nepadne branka hned v prvních minutách utkání, ale i když dojde k takové situaci, tak pořád je šance, že sázka bude úspěšná.

Rychlé live sázky má například Fortuna. Na web můžete vstoupit zde.

 

Jak se tvoří kurz ?

Základem kurzového sázení je odhadnout výsledek (většinou sportovní) události, na kterou je sázkovou kanceláří vypsaný kurz, jenž odráží podle bookmakerů pravděpodobnost na úspěch této sázky. Své tipy podpoříte peněžitou sázkou, která se v případě úspěchu násobí celkovým kurzem na tiketu.
Jednotlivé kurzy odrážejí, jakou dává bookmaker sázkové kanceláře naději dané události. Jako imaginární příklad si můžeme vzít pražské fotbalové utkání Sparta-Plzeň. Bookmaker si myslí, že Sparta zvítězí na 60 procent, na 25 procent podle něj bude remíza a vítězství Plzně je pravděpodobné jen z 15 procent.

 

V „ideálním světě“ se pak výsledné kurzy vypočítají následně: vítězství Sparty: 100 : 60 = 1,66, remíza: 100 : 25 = 4 a výhra Plzně: 100 : 15 = 6,66.
Sázkové kanceláře si však nechávají k dobru určitou marži, kterou společně s manipulačními poplatky snižují riziko výsledné ztráty. Pokud je u zápasů například marže 10 procent, tak se kurzy u našeho modelového příkladu počítají takto: 90 : 60,  90 : 25 a 90 : 15. Jednoduše na každém si nechají 10% zisk z jejich pohledu pravděpodobnosti.

Vysvětlím ještě jednou: Bookmaker odhadne zápas na procenta, které  pak převede na kurz. Např. bookmaker událost odhadne na  55% - 30% - 15%... 55% = výhra domácích, 25% = remíza a 20% = výhra hostů. Po přepočtu na kurzy 1.81 - 3.33 - 6.66
Vypočítáno : Odhadovaný kurz = 1 / pravděpodobnost * 100

 

Úkolem bookmakerů je vypisovat kurzy, aby byly pro sázkaře mínus EV:

Bookmaker vypisuje kurzy záměrně s nižší hodnotu, než je předpokládaná procentuální pravděpodobnost daného výsledku. To je tzv. marže pro sázkové kanceláře, která bývá obvykle 5%-15%.

Pro úspěšné value bett sázky je potřeba hledat chyby bookmakeru na základě skutečností, které jsou nám známy, kdy budeme třeba těch 15% zase my v plusu z hlediska předpokládaného výsledku. 

Nezáleží jestli je kurz vysoký a nebo nízký, ale jakou má reálnou hodnotu v procentech. Kurz 10 může mít lepší hodnotu, než kurz 1,10 . Pro představu chápání hodnoty v tomto příkladu je výhodné sázet na kurz 10, když myslíme, že z dlouhodobého hlediska by tato sázka vyšla ve více jak 10% tedy minimálně jednou z deseti. 

Například když že by Sparta dokázala porazit Barcelonu z deseti utkání minimálně v jednom utkání. Pak by se jednalo o tzv. break even sázku tedy dlouhodobě na nule.

V druhém případě událost s kurzem 1,10 znamená příklad opačně. Tedy, že si opravdu myslíme, že Barcelona dokáže Spartu  porazit z 10 utkání alespoň 9x, poté by naše sázka byla dlouhodobě na nule.
Největší chyba sázkařů je, že si říkají, že je něco málo pravděpodobné a proto sází na favorita, ale to je chyba. To ví i bookmaker, takže naství kurzy na takovou výši, že odpovídá přibližné pravděpodobnosti jaká je opravdová šance výsledku události.

 

Jak být dlouhodobě profit ?

Výše jsem popsal, jak vzniká kurz a tak víte, že úkolem bookmakera  je vypisovat kurzy nevýhodné pro sázkaře. Ukolem sázkaře by mělo být hledat kurzy, které jsou výhodné pro sázku na základně vyhodnocení.

 

Value betting je účinná strategie:

Valuebetting znamená sázení na hodnotu (value = hodnota). Podstatou valuebettingu je hledání chyb bookmakerů a sázení výhodných kurzů.

Nejedná se o klasické tipování vítěze, kdy si pouze myslíte že vyhraje, ale o počítání pravděpobnosti výsledku. Pravděpodobnost se dá odhadnout na základě informací o zápase a nebo dalších faktorů, či pomocí různých ratingů a matematických modelů. 

Základem pro úspěch je tedy správný odhad pravděpodobnosti, zda odpovídá daný kurz procentuálnímu předpokladu, jak údalost skončí.

Value betting je účinná strategieale je potřeba hledat právě situace, kdy na základě informací a faktů kurz neodpovídá reálným zisků. Přemýšlejte vždy z dlouhodobého hlediska tedy EV (předpokládané hodnoty)

Teprve pak poznáte, jestli je lepší vsadit na kurz 1,10 a nebo 10. Naprostá většina sázkařů napřemýšlí v hodnotách EV a proto nebudou nikdy dlouhodobě profit.

Dobří a úspěšní sázkaři upřednostňují tzv. value sázky, kdy kurz neodpovídá podle jejich pohledu reálným procentám možností výsledků.

Jak už jsme psal výše, tak sázkové kanceláře vydělávají na tom, že bookmaker (člověk který tvoří kurzy) musí kurz vyhodnotit takovým způsobem, aby to bylo pro ,,sázkovku" +EV  Profit sázkaři využívají toho, kde kurz bude +EV z jejich pohledu

Například hraje se basketbal a proto sobě nastoupí Nymburk a Prostějov, bookmaker tento zápas vyhodnotí kurzem 1:90 : 1:90 (tzn. při sázce na N,P 100 Kč je naše výhra 190Kč, zisk 90Kč) my na základě našich informací tento zápas nebudeme hodnotit v poměru 50:50, ale věříme, že N vyhraje v 60% zápasech, tudíž je to pro nás sázku, která je +EV a sázíme.Druhý příklad: Hraje Sparta:Baník, kurz na S je 1,39, což odpovídá tomu cca, že S vyhraje 3 ze 4 zápasu. Věříme opravdu, že to tak bude ? Jestli ano, sázíme.Náhodný vzorec : Tým X kurz na výhru 3, náš odhad je, že vyhraje ve 40% tzn.. 40% x (3,0-1) + (100%-40%) x (-1) = 0,2

Návratnost investice (ROI) je ted 20% tzn. že jestli sázíme sázku za 1 000 Kč, tak průměrně na každé sázce vyděláme 200Kč.
A nebo hraje favorit z kurzem 1,10 na výhru a na výhru outsidera třeba kurz 11. Takže abychom mohli sázet na favorita, který pravděpodobně vyhraje a bylo to opravdu profit, tak procentuálně by tento tým měl zvítězit minimálně deset zápasů z jedenácti, pak to vychází break even = jsme na nule.

 

Sure bet = jistá sázka

Jedná se kombinace sázek, při kterých budete v zisku nezávisle na výsledku zápasu. Ano, i toto je v sázení možné. Občas se stane, že sázkové kanceláře vypíšou rozdílné kurzy a při vhodné kombinaci vkladů na tyto kurzy vyděláte v každém případě.
Na první pohled tato možnost vypadá zajímavě, ale je třeba také počítat s tím, že takové kurzy bývají spíše výjimečně a pokud ano, tak zisky bývají maximálně několik procent z vsazené částky. Pro tento typ sázení je také potřebný vyšší kapitál a je třeba také počítat s tím, že sázkové kanceláře tento typ sázení nemají rádi. A celkem rychle omezují hráčům účty, tak aby nemohli již dále pokračovat v sázení. Tento typ sportovních arbitráží byl dříve velmi populární a také ziskový, nicméně v této době už je to celkem problematické, protože sázkové kanceláře mají k dispozici systémy, které kontrolují výši kurzů a porovnávají je s ostatními kancelářemi a tím předchází chybám v kurzech a nebo příliš odlišné výší kurzů oproti jiným sázkovým kancelářím. Další nevýhodou je také to, že se kurzy velmi rychle mění a může tak nastat, že než uzavřete sázku na druhý výsledek v zápase u jiné sázkové kanceláře, tak kurz se změní a vy ji pak uzavíráte s jistou ztrátou. Existuje řade softwarů, které monitorují aktuální sázky s jistým ziskem, například celkem dobré zkušenosti jsem měl se Surebet.  Kde do 1% procenta zisku vidíte příležitosti zdarma a v placené verzi vidíte pak nad to 1%. Samozřejmě pokud už by jste to chtěli využívat, tak je dobré mít placenou verzi, protože do 1% sázky nemají moc smysl.

 

Základy sportovního sázení a sestavení tiketu: 

Můžete vsadit pouze na jedno utkání, kdy budete vyplaceni podle kurzu, nebo můžete také vsadit na jeden tiket více zápasů, kdy se kurzy mezi sebou násobí. Výhoda je, že v případě správných tipů vyhrajete více, ale pokud jeden z tipu na tiketu nevyjde, tak prohráváte celou sázku.

Například se rozhodnete vsadit ne dvě fotbalová utkání.: Arsenal – Chelsea a Sparta Praha – Plzeň. Věříte vítězství domácích favoritů, takže budete riskovat 1 000 korun . Řekněme, že na vítězství Arsenalu byl vypsaný kurz 2 a na vítězství Sparty kurz 1,5. Kurzy jednotlivých zápasů na tiketu se mezi sebou násobí. Celkový kurz je tedy 3. Oba zápasy dopadly podle vašich představ, takže vaše výhra je 3 ×1 000 = 3 000 Kč. Do hry jste investovali 1 000 Kč, čistá výhra tak činí tedy 2 000 Kč.

Obyčejně v sázkové terminolgoii znamená sázka 1 - výhra domácí, sázka 0 remíza, sázka na 2 - výhra hostů. V případě sázky pouze na první zápas za 1 000 Kč je výhra 1 500 Kč a čistý zisk 500 Kč. Pokud nemůže utkání skončit remízou, tak je k v nabídce pouze 1 a 2. Ale v online sázení je možné často označit pouze tým, který vyhraje. Vždy je vše velmi přehledné, takže to pochopí každý.

 

Jaké internetové sázkové kanceláře využít ?

Každý si může jednoduše založit účet prostřednictvím internetu a poté si tam může vložit nějakou částku a sázet.

Nejznámější a největší sázkové kanceláře u nás jsou Fortuna a Tipsport.

 

Fortuna výhody:

- Ihned na ruku 100 Kč + vstupní bonsu 3 000Kč

- Sázení bez manipulačního poplatku

- Live sázky, online přenosy

- Věrnostní program a bonusy

- Mobilní sázení

Na stránku Fortuny vstoupíte zde

 

 

Základní pojmy kurzového sázení:

Asian Handicap = Asijský handicap (AH) je způsob sázení, který vznikl v Asii. Handicap znamená, že jeden z týmů dostane virtuální náskok (nebo ztrátu) několik bodů (např. -0.5, +0.5). Pokud sázíte tento tým v handicapu, musí vyhrát o tolik bodů (gólů), kolik činí handicap.
Dvojitá šance = sázka na neprohru týmu, někde označená jako 1X,X2 nebo také 10 a 02
Favorit = papírově silnější tým

Outsider = papírově slabší tým
Jednoduchá sázka = nejjednodušší typ sázky na jednu sázkovou příležitost, může mít 2 nebo 3 možné výsledky.
Kombinovaná sázka = sázka na více sázkových příležitostí. Výsledný kurz kombinované sázky je násobkem všech sázek.
Live sázka = sázka uzavřená během zápasu
Over = Over sázka znamená, že padne více než určitý počet bodů. U fotbalu, hokeje, házené, baseballu a dalších míčových sportů to je počet gólů. Např. u fotbalu Over 2.5 je sázka, která je výherní v případě, že padne více než 2,5 gólu (tj. 3,4,5 atd.) Pokud padne 0-2 góly, sázka je proherní. Můžete se také setkat se sázkou OVER 3, v takovém případě je sázka výherní jen pokud padne 4 a více branek. Pokud padnou jen 3 góly, sázka je VOID a vrací se vklad.
Under = Under je sázka na počet bodů v zápase, že padne nižší počet bodů než je vypsaná hranice. Např. sázka na Under 2.5 u fotbalu je výherní v případě, že v zápase padlo 0-2 gólů.

ROI = ROI je návratnost investic vyjádřená v procentech (Return On Investment), počítá se podle rovnice ROI = (vyhrano - vsazeno) / vsazeno
 

 

Pokud máte nějaké dotazy, nebo připomínky, tak mi napište.