Napsáno 28.3.2014

Nákup a prodej přes prodejní servery

Jeden z nejsnadnějších způsobů, jak na internetu můžete vydělávat, je nakupovat a prodávat se ziskem.
Existuje totiž řada prodejních serverů, které vám umožňují vystavovat produkty a následně si berou pouze určitou částku z uskutečněného prodeje. Výhoda je v tom, že se jedná o servery s velkou návštěvností, a tudíž vy sami nepotřebujete ani žádný vlastní internetový obchod, kde bývá většinou problém získat návštěvnost a také celkově důvěru zákazníků. 
Další výhoda je, že můžete klidně začít hned teď, protože k tomu v podstatě nic nepotřebujete. Stačí vám pouze PC, internet a samozřejmě znalosti - čím větší znalosti v konkrétním oboru budete mít, tím vyšší je předpoklad úspěšných prodejů. Dokonce existují účinné metody, jak nakupovat a prodávat, aniž byste museli používat vlastní peníze. Tím pádem můžete začít i bez kapitálu a prodávat na jistotu.


Jak to funguje?
Vaším úkolem je zkrátka levněji koupit a prodat se ziskem. Což je samo o sobě logické a určitě každý z vás ví, že to dělá mnoho lidí. Možná si teď říkáte, že je to složité a že bude těžké dosahovat většího zisku. Pravda ale je, že to zas tak složité není, a pokud máte dobrý obor a strategii, můžete časem dosahovat opravdu zajímavého zisku. 

Kde nakupovat a prodávat?
V prvé řadě záleží na tom, co budete chtít prodávat, a od toho se pak odvíjí, kde to budete prodávat. Záleží také na tom, jestli chcete prodávat v ČR nebo v zahraničí, případně zda to chcete kombinovat. Je třeba si uvědomit, že je možné nakupovat v zahraničí a u nás prodávat třeba za několikanásobně vyšší cenu. A to už je velmi zajímavý profit. Samozřejmě záleží na konkrétním produktu, který si zvolíte. Poté, co si zvolíte produkt nebo typ produktů, s kterými chcete obchodovat, rozhodnete se, kde budete prodávat. Například v Česku jsou nejvhodnější Aukro, Slevomat, Hyperinzerce, Bazos. To jsou servery, které u nás patří k  nejnavštěvovanějším. Ze zahraničních jsou to eBay, Amazon, Alibaba, Dhgate. To jsou servery, kde můžete nakupovat opravdu levně. Například Aukro vzniklo jako napodobenina eBay, takže funguje na podobném principu. Můžete si tam přečíst reference od ostatních zákazníků a zjistit tak spolehlivost obchodníka. To je velmi důležité. Je třeba si dávat pozor a vždy si vybírat pouze ověřené obchodníky. Stejně to platí i pro vás, takže na začátku to budete mít o něco složitější, než získáte reference od zákazníků. Ale později, až budete mít více prodejů a  kladných referencí, si také vybudujete status ověřeného prodejce. Tím se zvýší předpoklad, že od vás bude kupovat stále více lidí.
Názorný příklad
Koupíte produkt přes eBay a prodáte ho na Aukru. Koupíte produkt na Hyperinzerci a prodáte ho na Aukru. Koupíte produkt přes Alibabu a budete ho prodávat přes některý z českých serverů. Zpravidla platí, že na serverech jako je eBay, Amazon, Alibaba a Dhgate můžete nakupovat výrazně levněji, než byste nakupovali v ČR. Takže je samozřejmě výhodné nakoupit v zahraničí a prodat v ČR.

Doprava ze zahraničí
Řada zahraničních obchodníků z výše uvedených webů nabízí poštovné do ČR zdarma, což je pro vás velká výhoda. Větší obchodníci mají s dopravci domluvený tarif a v rámci tarifu mohou zasílat zboží i do zahraničí zdarma. Poměrně často se s tím můžete setkat na čínském Dhgate. Pokud si zvolíte dobré produkty a najdete vhodné obchodníky, od kterých byste mohli kupovat, máte první část splněnou. Aby to nebylo ale tak snadné,  je zde ještě celní služba. Pokud nebudete kupovat digitální produkty, které se posílají pouze prostřednictvím emailů, budete se muset připravit na to, že vám částku na hranicích mohou celníci navýšit o DPH a clo. V tomto směru vám nemohu dát žádný jasný návod, jak nejlépe nakupovat a vyhnout se přirážkám, ale od obchodníků a z vlastní zkušenosti vím, že je to dost individuální. Záleží na typu produktu, počtu kusů, celkové ceně a na tom, jestli nakupujete jako fyzická osoba nebo jako zástupce firmy, která je plátcem DPH. Celníci také rozlišují to, jestli nakupujete pro vlastní potřebu nebo pro další prodej. Částky jsou pak celkem odlišné a těžko je lze dopředu přesně vypočítat. Nejlepší je to zkusit, a až zjistíte cenu, můžete se zeptat dovozce, co je možné změnit, aby se platilo méně. Častá finta je také, že obchodníci ze zahraničí vám napíší nižší částku do faktury, tudíž je pak vypočítáno nižší DPH a clo, nicméně v takovém případě vám to nemusí sedět účetně. Toto neberte jako radu. Pouze říkám, že někteří obchodníci to tak dělají, ale pokud se chcete vyhnout potížím, které tímto mohou vzniknout, raději se tomu vyhněte. Důležité je si předem zjistit, jestli je daný produkt možné prodávat v ČR. Řada produktů dovezených ze zahraničí ani nemá povolený prodej na území EU. 

Napřed prodat a pak nakoupit
Existují metody, pomocí kterých můžete produkt napřed prodat a získat od kupce peníze, a až potom produkt zakoupit a zaslat ho zákazníkovi. Mnohé z vás asi napadne, že vlastně nepotřebujete vlastní peníze. To je pravda, ale ještě větší výhoda je, že se jedná v podstatě o jistý zisk, protože vy provádíte nákup až ve chvíli, kdy již zákazník produkt zakoupil. V takových situacích samozřejmě hodně záleží na vašich referencích,  protože ne každý zákazník vám bude věřit. Tuto metodu využívá velké množství obchodníků a obchodů. Jeden můj kamarád dokonce na toto téma dělá videonávody. Ukazuje v nich krok za krokem, jak tuto metodu využívat pomocí eBay a Amazonu. Jde o to, že vy vůbec nic reálně nekupujete, pouze to kupujete pro zákazníka. K vám se zboží vůbec nedostane, doručí se přímo zákazníkovi. Prakticky to funguje tak, že si zákazník od vás zakoupí produkt, který nabízíte přes eBay. Až vám přijdou peníze na PayPal, vy zakoupíte tento produkt levněji na Amazonu a vyplníte adresu zákazníka, takže zboží mu dorazí přímo od Amazonu. Je to zajímavá metoda a další ukázka, co se díky internetu dá vše dělat. S kamarádem jsem se dokonce domluvil, že případným zájemcům videa poskytne. Pokud máte zájem, můžete mi napsat a já vám na něj dám kontakt.

Reálné příklady 
Samozřejmě tuto metodu můžete používat v podstatě kdekoliv. Konkrétně jde o to, že vy zboží prodáte a uvedete doručovací dobu třeba do 14 dnů. Například: jiný můj kamarád vlastní přes 50 eshopů, kde prodává produkty, které vůbec nevlastní. Objednává je teprve ve chvíli, kdy zákazník za produkt zaplatí. Takto vlastně dělá pouze ziskové transakce. Zaměstnává několik lidí, kteří za něj obchodují, a on sám jen vymýšlí, jaký další produkt do své nabídky zařadit. 
Další kamarád zase prodává přes Slevomat zboží, které objednává až poté z Číny. Díky rychlé dopravě od Dhgate má zboží za 3 dny doma a může ho odesílat zákazníkům. 
Zajímavou kampaň jsem také viděl asi před rokem na Facebooku. Obchod nabízel na Slevomatu  asi 1 500 mikin. Díky dobré kombinaci Slevomatu a správně cílené reklamní kampaně na Facebooku prodejce prodal všechny mikiny asi za 10 dnů. I já jsem si mikinu zakoupil, doručovací doba byla 3 týdny. Mikina mi došla v termínu a adresa odesílatele byla čínská. To znamená, že obchodník napřed prodal mikiny, a kupoval je až poté, co mu zákazník poslal peníze. Prodejce pak pouze objednával v čínském obchodě a zadával přímo adresy kupujících, takže mikiny rovnou odcházely ke koncovým zákazníkům. Způsobů, jak můžete tuto metodu uplatňovat, je ale daleko více a můžete si najít ten svůj.


Jaké produkty zvolit?
Toto dost záleží na tom, jakou strategii zvolíte. Nabízí se totiž celá řada způsobů a možností. Nejdříve si rozmyslete, jaký obor vás zajímá a ideálně kterému také rozumíte, protože důležité je mít přehled o tom, co prodáváte. Potřebujete vědět, co je levné, co je drahé, o co je zájem a o co ne, nebo jaké jsou nejčastější problémy s těmito produkty. Znalost vám dává větší předpoklad úspěchu. Nicméně není problém se naučit celkem rychle kterýkoliv obor, pokud k tomu budete přistupovat se zájmem. 
Ideální jsou produkty, kde není moc velká poruchovost. U elektroniky například bývá velká poruchovost, musíte řešit reklamace a to jsou zbytečné potíže a komplikace. Navíc vývoj v elektronice jde dost kupředu, ceny se velmi rychle mění, a proto nemůžete produkty dlouhodobě držet (například mobilní telefony). Marže v elektronice většinou nejsou ani moc vysoké. Lépe tady vychází třeba oblečení, kde nehrozí poruchy jako u elektroniky. Předmětů je ale celá řada, záleží také na tom, v jaké cenové relaci chcete obchodovat. Zajímavé odvětví mohou být také digitální produkty, tj. produkty, které nemusíte posílat poštou, ale pošlete je pouze emailem. Tím si ušetříte mnoho času a starostí. Může se jednat například o digitální klíče k různým PC hrám, Xbox, Software, elektronické knížky apod.

 

Pokud máte nějaké dotazy, nebo připomínky, tak mi napište.