Sportovní kurzové sázení

 

I když je kurzové sportovní sázení pro mnoho lidí pouze koníček, kterým si doplňují svůj zájem o sportovní dění, pro další skupinu lidí je to hlavní příjem peněz. A i v ČR je celkem dost lidí, kteří se sázením živí.
V tomto článku vám vysvětlím základní pravidla ziskového sázení a co dělat, abyste byli dlouhodobě profit, protože pokud se nebudete řídit trošku matematikou, nepomůže vám ani to, že perfektně rozumíte sportu. Existuje mnoho lidí, kteří sportu rozumí dobře, ale stejně dlouhodobě prohrávají, protože mají špatné myšlení. Pokud chce člověk opravdu vydělávat, musí přemýšlet správně. 
Kurzové sázení je v podstatě druh investice, který je velmi oblíbený na celém světě. Najde se asi jen minimum lidí, kteří si nikdy na nic nevsadili nebo je to alespoň nelákalo. 
Kurzové sázky ale nejsou jen doménou sportovních událostí. Sázet se dá skutečně takřka na cokoliv. Sázkaři si můžou například tipnout, jak dopadnou volby, kdo vyhraje Oskary či který z amatérských zpěváků ovládne soutěž Superstar, a mnoho dalších kuriozních sázek, které jsou mnohdy výhodné pro experty z daného odvětví, protože bookmakeři zde mohou dělat chyby. Já se ale budu v tomto článku zaměřovat na sportovní sázení, které je pro ziskovost nejvhodnější.
 
Výhody internetového sázení:
Sázení v kamenných pobočkách už pomalu vyšlo z módy a do popředí se dostává online sázení, které má řadu výhod. Člověk nemusí nikam chodit, ale jednoduše se přihlásí do svého účtu u sázkové kanceláře prostřednictvím internetu, kde následně uzavírá sázky. Nejenže nemusí nikam chodit, ale většinou má i lepší přehled o událostech a kurzech, či si rovnou může rozkliknout tabulky nebo poslední zápasy týmů. Navíc sázky na internetu jsou bez manipulačního poplatku. Zajímavým typem sázek, které je možné uzavírat prostřednictvím internetového sázení, jsou live sázky.
 
Live sázky:
Celkem velký zájem vzbuzují sázky v průběhu sportovních utkání, kde je možné sázet na mnoho věcí - od počtu gólů až po sázku na to, kdo bude kopat příští roh nebo vhazovat aut. Kurzy se mění v průběhu utkání a sázkař může na základě mnoha faktorů kdykoliv uzavřít sázku. A to přináší pro sázkaře nejen zábavu, ale také možnost hledat výhodné sázky, pokud daný zápas sledují. Například hraje se fotbal, kde po dobu 90 minut je možné sázet v průběhu utkání. Na základě obrázku hry, zda je ofenzivní či defenzivní, můžete lépe odhadovat počet gólů. Třeba - 2,5 a + 2,5, tyto kurzy se samozřejmě postupně mění. Zápas začne za stavu 0:0 a s každou bezbrankovou minutou kurz na to, že padne méně jak 2,5 gólů, klesá, a kurz, že padne více jak 2,5 (tedy alespoň 3 góly), naopak stoupá. Mužete se rozhodovat na základě aktivity týmů, kdo by mohl kopat příští roh anebo který tým vstřelí branku apod.
 
Tip strategie na live sázky:
Je opravdu mnoho možností, kde se dá v live sázkách hledat value. Ale vhodná strategie může být například, že si vsadíme před zápasem na to, že padne v utkání - 2,5 branek (pokud je vysoký kurz, například minimálně 1,9 a více). V první minutách už tento kurz začne klesat a naopak kurz na + 2,5 začne stoupat a například v 10. minutě už se může vyplatit sázka na opačnou možnost, tedy na to, že v utkání padne více jak 2,5 branek.Takto si utkání pojistíme a zisk pro vás bude v obou případech. Samozřejmě za předpokladu, že nepadne branka hned v prvních minutách utkání, ale i když dojde k takové situaci, už sázku necháte doběhnout.  I tak je pořád šance, že sázka bude úspěšná, protože v celém utkání už nemusí padnout další dva góly. Rychlé live sázky si můžete vyzkoušet například zde v sázkové kanceláři Fortuna
 
Jak se tvoří kurz ?
Základem kurzového sázení je odhadnout výsledek (většinou sportovní) události, na kterou je sázkovou kanceláří vypsaný kurz, jenž odráží podle bookmakerů pravděpodobnost na úspěch této sázky. Své tipy podpoříte peněžitou sázkou, která se v případě úspěchu násobí celkovým kurzem na tiketu.
Jednotlivé kurzy ukazují, jakou dává bookmaker sázkové kanceláře naději dané události. Jako imaginární příklad si můžeme vzít pražské fotbalové utkání Sparta-Plzeň. Bookmaker si myslí, že Sparta zvítězí na 60 procent, na 25 procent podle něj bude remíza a vítězství Plzně je pravděpodobné jen z 15 procent.
V „ideálním světě“ se pak výsledné kurzy vypočítají následně: vítězství Sparty: 100 : 60 = 1,66, remíza: 100 : 25 = 4 a výhra Plzně: 100 : 15 = 6,66.
Sázkové kanceláře si však nechávají k dobru určitou marži, kterou společně s manipulačními poplatky snižují riziko výsledné ztráty. Pokud je u zápasů například marže 10%, tak se kurzy u našeho modelového příkladu počítají takto: 90 : 60,  90 : 25 a 90 : 15. Jednoduše na každém si nechají 10% zisk z jejich pohledu pravděpodobnosti.
Vysvětlím ještě jednou: Bookmaker odhadne zápas na procenta, které  pak převede na kurz. Např. bookmaker událost odhadne na  55% - 30% - 15%... 55% = výhra domácích, 25% = remíza a 20% = výhra hostů. Po přepočtu na kurzy 1.81 - 3.33 - 6.66
Vypočítáno : Odhadovaný kurz = 1 / pravděpodobnost * 100 .. Ale nad tím nemusíte nějak přemýšlet, jen je dobré vědět, že kurzy sázkové kanceláře vypisují podle odhadované procentuální pravděpodobnosti, jak utkání či událost skončí. 
 
Úkolem bookmakerů je vypisovat kurzy tak, aby byly pro sázkaře mínus EV
Bookmaker vypisuje kurzy záměrně s nižší hodnotu, než je předpokládaná procentuální pravděpodobnost daného výsledku. To je tzv. marže pro sázkové kanceláře, která bývá obvykle 5%-15%.
Pro úspěšné value bett sázky je potřeba hledat chyby bookmakerů na základě skutečností, které jsou nám známy, kdy budeme třeba těch 15% zase my v plusu z hlediska předpokládaného výsledku. 
Nezáleží na tom, jestli je kurz vysoký anebo nízký, ale jakou má reálnou hodnotu v procentech. Kurz 10 může mít lepší hodnotu, než kurz 1,10 . Pro představu chápání hodnoty v tomto příkladu je výhodné sázet na kurz 10, když myslíme, že z dlouhodobého hlediska by tato sázka vyšla ve více jak 10%, tedy minimálně jednou z deseti. 
Například pokud by Sparta dokázala porazit Barcelonu z deseti utkání minimálně v jednom utkání. Pak by se jednalo o tzv. break even sázku, tedy dlouhodobě na nule.
V druhém případě událost s kurzem 1,10 znamená opačný příklad.  Tedy to, že si opravdu myslíme, že Barcelona dokáže Spartu  porazit v 10 utkáních alespoň 9x, poté by naše sázka byla dlouhodobě na nule.
Největší chyba sázkařů je, že předpokládají, že je něco málo pravděpodobné, a proto sází na favorita, ale to je chyba. To ví i bookmaker, takže nastaví kurzy na takovou výši, že odpovídá přibližné pravděpodobnosti, jaká je opravdová šance výsledku události.
Jak být dlouhodobě profit ?
Výše jsem popsal, jak vzniká kurz, takže víte, že úkolem bookmakera  je vypisovat kurzy nevýhodné pro sázkaře. Úkolem sázkaře by mělo být hledat kurzy, které jsou výhodné pro sázku na základně vyhodnocení.
 
Value betting je účinná strategie:
Value betting znamená sázení na hodnotu (value = hodnota). Podstatou value bettingu je hledání chyb bookmakerů a sázení výhodných kurzů.
Nejedná se o klasické tipování vítěze, kdy si pouze myslíte, že vyhraje, ale o počítání pravděpodobnosti výsledku. Pravděpodobnost se dá odhadnout na základě informací o zápase anebo dalších faktorů, či pomocí různých ratingů a matematických modelů. 
Základem úspěchu je tedy správný odhad pravděpodobnosti, zda odpovídá daný kurz procentuálnímu předpokladu, jak událost skončí.
Value betting je účinná strategie, ale je potřeba hledat právě situace, kdy na základě informací a faktů kurz neodpovídá reálným ziskům. Přemýšlejte vždy z dlouhodobého hlediska, tedy EV (předpokládané hodnoty)
Teprve pak poznáte, jestli je lepší vsadit na kurz 1,10 a nebo 10. Naprostá většina sázkařů napřemýšlí v hodnotách EV a proto nebudou nikdy dlouhodobě profit.
Dobří a úspěšní sázkaři upřednostňují tzv. value sázky, kdy kurz neodpovídá podle jejich pohledu reálným procentům možností výsledků.
Jak už jsme psal výše, sázkové kanceláře vydělávají na tom, že bookmaker (člověk, který tvoří kurzy) musí kurz vyhodnotit takovým způsobem, aby to bylo pro ,,sázkovku" +EV.  Profit sázkaři využívají toho, kde kurz bude +EV z jejich pohledu.
Například hraje se basketbal a proti sobě nastoupí Nymburk a Prostějov. Bookmaker tento zápas vyhodnotí kurzem 1:90 : 1:90 (tzn. při sázce na N,P 100 Kč je naše výhra 190Kč, zisk 90Kč). My na základě našich informací tento zápas nebudeme hodnotit v poměru 50:50, ale věříme, že N vyhraje v 60% zápasů, tudíž je to pro nás sázka, která je +EV, a sázíme. Druhý příklad: Hraje Sparta:Baník, kurz na S je 1,39, což odpovídá tomu cca, že S vyhraje 3 ze 4 zápasů. Věříme opravdu, že to tak bude ? Jestli ano, sázíme. Náhodný vzorec : Tým X kurz na výhru 3, náš odhad je, že vyhraje ve 40%,  tzn.. 40% x (3,0-1) + (100%-40%) x (-1) = 0,2
Návratnost investice (ROI) je teď 20%, tzn. pokud sázíme sázku za 1 000 Kč, průměrně na každé sázce vyděláme 200 Kč.
Anebo hraje favorit s kurzem 1,10 na výhru a na výhru outsidera je třeba kurz 11. Takže abychom mohli sázet na favorita, který pravděpodobně vyhraje, a bylo to opravdu profit, tak procentuálně by tento tým měl zvítězit minimálně deset zápasů z jedenácti, pak to vychází break even = jsme na nule.
 
Sure bet = jistá sázka
Jedná se o kombinace sázek, při kterých budete v zisku nezávisle na výsledku zápasu. Ano, i toto je v sázení možné. Občas se stane, že sázkové kanceláře vypíšou rozdílné kurzy a při vhodné kombinaci vkladů na tyto kurzy vyděláte v každém případě.
Na první pohled tato možnost vypadá zajímavě, ale je třeba také počítat s tím, že takové kurzy bývají spíše výjimečně, a pokud ano, zisky bývají maximálně několik procent z vsazené částky. Pro tento typ sázení je také potřebný vyšší kapitál a je třeba také počítat s tím, že sázkové kanceláře tento typ sázení nemají rády. A celkem rychle omezují hráčům účty, aby již nemohli dále pokračovat v sázení. Tento typ sportovních arbitráží byl dříve velmi populární a také ziskový, nicméně v této době už je to celkem problematické, protože sázkové kanceláře mají k dispozici systémy, které kontrolují výši kurzů a porovnávají je s ostatními kancelářemi a tím předchází chybám v kurzech nebo příliš odlišné výši kurzů oproti jiným sázkovým kancelářím. Další nevýhodou je také to, že se kurzy velmi rychle mění a může tak nastat situace, že se kurz  změní, než uzavřete sázku na druhý výsledek v zápase u jiné sázkové kanceláře, a vy ji pak uzavíráte s jistou ztrátou. Existuje řade softwarů, které monitorují aktuální sázky s jistým ziskem, například celkem dobré zkušenosti jsem měl se Surebet, kde do 1% procenta zisku vidíte příležitosti zdarma a v placené verzi vidíte pak nad to 1%. Samozřejmě pokud byste to chtěli využívat,  je dobré mít placenou verzi, protože do 1% sázky nemají moc smysl.
 
 
Základy sportovního sázení a sestavení tiketu: 
Můžete vsadit pouze na jedno utkání, kdy budete vyplaceni podle kurzu, nebo můžete také vsadit na jeden tiket více zápasů, kdy se kurzy mezi sebou násobí. Výhoda je, že v případě správných tipů vyhrajete více, ale pokud jeden z tipů na tiketu nevyjde,  prohráváte celou sázku.
Například se rozhodnete vsadit na dvě fotbalová utkání.: Arsenal – Chelsea a Sparta Praha – Plzeň. Věříte vítězství domácích favoritů, takže budete riskovat 1 000 korun . Řekněme, že na vítězství Arsenalu byl vypsaný kurz 2 a na vítězství Sparty kurz 1,5. Kurzy jednotlivých zápasů na tiketu se mezi sebou násobí. Celkový kurz je tedy 3. Oba zápasy dopadly podle vašich představ, takže vaše výhra je 3 ×1 000 = 3 000 Kč. Do hry jste investovali 1 000 Kč, čistá výhra tak činí tedy 2 000 Kč.
Obyčejně v sázkové terminologii znamená sázka 1 - výhra domácí, sázka 0 remíza, sázka na 2 - výhra hostů. V případě sázky pouze na první zápas za 1 000 Kč je výhra 1 500 Kč a čistý zisk 500 Kč. Pokud nemůže utkání skončit remízou, tak je  v nabídce pouze 1 a 2. Ale v online sázení je možné často označit pouze tým, který vyhraje. Vždy je vše velmi přehledné, takže to pochopí každý.
 
Jaké internetové sázkové kanceláře využít ?
Nejznámější a největší sázkové kanceláře u nás jsou Fortuna a Tipsport. 
Každý si může jednoduše založit účet prostřednictvím internetu, následně vložit libovolnou částku a sázet.
 
Fortuna výhody:
- Ihned na ruku 100 Kč + vstupní bonus 3 000 Kč
- Sázení bez manipulačního poplatku
- Live sázky, online přenosy
- Věrnostní program a bonusy
- Mobilní sázení
Na stránku Fortuny můžete vstoupit zde 
 
 
Pokud máte nějaké připomínky a nebo dotazy, tak mi napište.